Маслинка | Olea Europea | 160 cm

In Stock

2.000 ден

Start checkout with iute

Опис

Маслинка 24L саксија; 160- 180cm

Маслинката не мрзне и може да се сади надвор!

Маслинката е симбол на мирот и плодноста.
Европската маслинка е градинарска билка, чии плодови се користат во исхраната. Познато е дека на Медитеранот се наоѓаат огромни садници од оваа билка, од чии плодови традиционално се добива масло.
Маслинката е оранжериски тип на билка, која со своето автетично стебло и сребрени листови дава медитерански стил во секој двор. Младите билки се негуваат така што зимно време садницата се внесува внатре, а преку лето надвор. Старите маслинки можат да се садат надвор и да се заштитат кога има многу ниски температури.
Храна – треба да биде редовна и избалансирана, со ова се постигнува богата листна маса. Може да се користи NPK20:20:20 во април, мај и јули. Исто така, би било добро да се третира превентивно со фунгецид во април, мај, јули и септември.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Маслинка | Olea Europea | 160 cm”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Можеби би ве интересирало

Погледнете исто

Artboard 1

Претплати Се!

Биди меѓу првите кои ќе бидат известени за нови промоции!
0
No products in the cart.