Серум со сквалан за сува и зрела кожа | Actives | 30 ml


Цена:
ден 1,430

Description

Биокозметички ефект:

Скваланот лесно навлегува во трансепидермалната бариера и може да биде користен како спроводник на биолошки активни супстанции преку стратум корниумот.

Има ефект на омекнување.

Како дел од серумот, ја обновува заштитната функција на кожата и нејзината способност да ја задржи влажноста.

Покрај витаминската активност, токоферолите се силни природни антиоксиданти кои спречуваат пероксидација на липидите со инактивација на слободни радикали на масни киселини; тие ги штитат липидните структури на клетките од уништување.

Фитостеролите имаат смирувачки ефект, ја зајакнуваат зрелата кожа и ја обновуваат оштетената кожна бариера, која е особено важна за сува и чувствителна кожа.

Индикации (наменето за):

Препорачливо е за сува кожа во стареење.

Ефективно при дехидрација на кожа изложена на студено, или сонце.

% состојки од органско потекло.

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC.

 

Се користи како самостоен производ. Нанесете на лицето со нежни кружни движења.

 

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

Можеби би ве интересирало

Recently viewed