Органска безглутенска смеса за леб од црни семиња | Urtekram | 560 gr


Цена:
ден 345

Description

Со смесата за леб од повеќе видови на црни семиња без глутен на URTEKRAM добивате здрава алтернатива на 'ржаниот леб.

Совршени за ручек или пак спакуван за ручек на работа.

Мешавината за леб од повеќе видови на црни семиња без глутен е органска и има висока содржина на растителни влакна.

Лесно се подготвува и може да се подготви и еден ден претходно.

Црн леб без глутен.

Со мешавината од темно брашно на URTEKRAM можете брзо да испечете вкусен леб од семиња без глутен.

Разновидната мешавина содржи овесно брашно и овесни снегулки без глутен во комбинација со семки од сончоглед и лен, надополнета со семки од тиква и чиа. Користете правоаголна тава за леб која е приближно 18x10x10 cm во големина, со нелеплива подлога и испечете црн и вкусен леб, кој има чувство и вкус на 'ржан леб.

Рецепт за подготовка на црн леб без глутен:

1. Потребни состојки:

Смеса за леб од повеќе видови на црни семиња.

- 6 g квасец

- 400 dl вода

- 20 g екстракт од слад или темен сируп

- 35 g маслиново масло

- 10 g сол

2. Начин на подготовка:

Загрејте ја водата и истурете ја во голем сад.

Во водата додадете квасец, екстракт/сируп од слад, маслиново масло и сол.

Се меша со жица за матење.

Додадете ја целата ќесичка од смесата со брашно и мешајте додека тестото не стане рамномерно и ронливо.

Истурете го тестото во тавата.

Покријте ја тавата со најлонска фолија и оставете ја да стаса на собна температура неколку часа.

Откако ќе нарасне, ставете го тестото во фрижидер најмалку 4 часа, по можност преку ноќ.

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Печете го лебот околу 60 минути.Оставете да се излади еден час пред јадење.

Состав:

Семки од сончоглед (30%), овесно брашно (без глутен), овесни снегулки (без глутен), ленено семе (15%), семки од тиква (8%), лушпи од псилиум, чиа семе (3 %).

Можеби би ве интересирало

Recently viewed